×

Ekmek Kızartma Makinesi Tamiri

Tamir için King K 2178 Fiesta marka model ekmek kızartma makinesi gönderildi. Cihazın sıkıntısı ise çalışıyor ancak ekmeği ısıtmadan veya kızartmadan hemen atıyormuş.

Sorunu tespit edebilmek için iç reziztans kısmına baktım ancak bir sorun bulamayınca direkt anakartına yöneldim. Zaten parçaların yerleşimi malzemeler olsun çok basit bir sistem var. Burada sol tarafta gördüğünüz ayar tekerinden hiçbir şekilde bir değer ölçemedim.

Bu parçanın ismi Potansiyometre diye geçmektedir. Potansiyometrenin görevi nedir ? kısaca gelen akımı ayarlamanızı sağlayan bir parçadır. Bu parça bozulunca da üstünden geçecek akımı ayarlanamadığı için de ekmek kızartma makinesinin ekmekleri neden kızartmadan attığını anlayabiliyoruz. Sıkıntı ise bu parçanın herhangi bir yerinde değeri yazmıyor.

Elimde 50K ve 100K şeklinde potansiyometre vardı ancak 100k’ı denediğimde ekmekleri çok kızarttığını gördüm. Yani bu seferde ayar fazla kaçıyordu. 50k olanı denediğimde ise sorun yoktu.

Ancak başka bir sorun ortaya çıktı. Gördüğünüz gibi orjinal kartın üstüne bu potansiyometre uymuyor. Bacakları kısa yetmiyor ve geniş o yüzden de bende kart üstünden kablo ile uzatıp üstüne makaron ile izolasyonunu sağladım.

Kartın üstüne de potansiyometreyi yapıştırdım. Böylece kart üstünde sağlam oldu ve de orjinali gibi ayar işlevini yerine getiriyor.

Görüldüğü gibi de kızartma ayar kısmını da bu şekilde halletmiş oldum. Üstüne de ayar tekerini taktım ve cihazı topladım.

Testlerini yaptım ekmekleri istediğim ayarda kızartabiliyor. Tamir işlemimiz tamamdır. Sizin de elinizde bu şekilde benzeri bozuk ürünleriniz varsa bana iletişim kısmından ulaşıp ürünlerini gönderebilirsiniz.

Share this content:

Yorum gönder