×

Tray İşlemci Nedir ?

Bu aralar tray işlemci modası gene başladı. Şimdi bu tray işlemci nedir onu açıklayayım. Tray işlemciyi toptan olarak  AMD ve Intel den, HP Asus Dell Lenovo vb. daha birçok kurumsal sistem server notebook kasa üreten firmalar giderler AMD veya Intelden toptan olarak işlemcileri alırlar.

1484810937_i56600_intel_cpu_tray-768x1024 Tray İşlemci Nedir ?
AMD-Ryzen-9-5900X-R9-5900X-3-7-GHz-Twelve-Core-24-Thread-CPU-Processor-7nm-L3-64m-105W-Socket-Am4-768x1024 Tray İşlemci Nedir ?

Intel ve AMD de tüketiciye satmadığım şekilde çıplak sadece CPU’yu tepsiyle 10.000 tane yada sipariş neyse gönderiyorum der ve firmalara bu şekilde gönderir. Bu işlemcilerin garantisini Intel veya AMD sağlamaz yada yetkilendirdiği teknik servis sağlamaz. Sattığı firma neyse atıyorum Levono, Asus bunlar sağlıyorlar. Intel’de ve AMD de kutulu tüketiciye satılan işlemciler 3 yıllık garantiye sahiplerdir. Haliyle kutularında bandrolü vardır ve ilk siz açarsınız. Garanti belgesi hepsi vardır. Ve resmi yetkilendirdiği firmalar garanti için destek verirler.

Mesela AMD Türkiye’de Endeks Bilişim, Koyuncu ve de Tech data diye firma sağlıyor. Intel’de ise yanılmıyorsam Penta sağlıyor veya Intel’in sitesinden sorgulanabilir.

Şimdi gelelim tray işlemcinin artıları ve eksilerine.

Eksiler;

➖ İşlemciler 2. el mi, iade ürünü mü, üstünde çizik var mı? Bunlar meçhul ve hepsi olabilir.

➖ Kutusundan en azından fan çıkan modellerde fan çıkmaz çıplak CPU gönderilir. Fan olsun isterseniz ekstra masrafınız olacak.

➖ Garantilerini resmi intel ve amd yetkilendirilen bayi veya firmaları sağlamazlar ve de genelde 2 yıldır. Kim sağlar neler sağlar ? hangi firma sağlar işte bu ürünü tray olarak aldığınız yere göre değişir.

Artılar;

✔️ Kutulu box sıfır işlemciye göre fiyatları daha uygundur.

O yüzden araştırırken en ucuz nerede kim satıyor vb. gibi şeyleri, bu tray cpu işini bilerek alın derim. İşte sallıyorum 100 lira 200 lira ucuz diye tray işlemciyi bence almayın derim. O işlemcilerin ne olduğu meçhul çünkü, belki birinin iade ettiği 2. el işlemcidir ? belki satan firma kendi hazır sisteminde kullanmıştır o hazır sistem satılmayınca da çıkartmış cpu’u ayrı satıyordur ? bilemezsiniz. Aldınız garanti de meçhul çünkü, aldın ucuz bir yerden firma kapandı kayboldu vs. olabilir yani ee kime vereceksiniz ? pazaryeri hepsiburada n11 trendyol gibi sitelerde satıcı kendisi değilse bu da bir sorundur. Bunları bilerek tray cpu işine girin derim.

Share this content:

Yorum gönder